آموزش

قالب آماده وردپرس چیست و با قالب اختصاصی چه تفاوتی دارد

قالب آماده وردپرس چیست و با قالب اختصاصی چه تفاوتی دارد

مثل خیلی‌های دیگر که دوست دارند در کنار کار خودشان که شاید کارمندی باشد و یا کار آزاد؛ یک وب‌سایت داشته باشند تا شبانه‌روزی پول پارو کنند من هم دوست دارم سریع و بدون دردسر یک سایت داشته باشم و بدون هیچ تخصص برنامه‌نویسی‌ای کسب درآمدم را از همین فردا صبح شروع کنم.

مدت‌ها دنبال یک برنامه نویس بودم تا بتونم هزینه‌ای را به وی پرداخت کنم و از او بخواهم تا یک سایت فوق‌العاده زیبا برایم طراحی کند تا یکی از دوستانم گفت چرا با وردپرس سایتت را نمی‌سازی؟! من هم از همه جا بی‌خبر در گوگل سرچ کردم وردپرس چیست؟ بله یک روز من نویسنده هم نمیدانستم وردپرس چیست، اما الآن یک سایت وردپرسی بسیار زیبا و کار آمد وردپرسی دارم.

بعد از آشنایی من با وردپرس، متوجه شدم هیچ چیز در این سیستم مدیریت محتوا پیچیده نیست و شما هروقت هر مشکلی داشته باشی، برای آن از قبل یک پلاگین ساخته شده تا مشکل را حل کند. هرچه گذشت دیدم سایت‌های بسیاری با وردپرس ساخته شده اما یک مشکل اساسی هنوز پا برجاست!

شما برای این‌که یک سایت جذاب داشته باشید دو راه دارید:
1. از قالب وردپرس آماده استفاده کنید.
2. از قالب اختصاصی استفاده کنید.

جلوتر درباره تفاوت این دو مفصل صحبت خواهم کرد و شما را در دو راهی استفاده از قالب وردپرس آماده یا اختصاصی راهنمایی خواهیم کرد.

 

قالب آماده وردپرس چیست

من برای ساخت سایتم دو راه داشتم، یا باید از برنامه‌نویس برای طراحی اختصاصی قالب وب‌سایتم استفاده می‌کردم یا باید خودم جستجو می‌کردم تا یک قالب وردپرس آماده شکیل پیدا کنم که نه تنها خیلی تمیز و شیک طراحی شده باشد، بلکه مثل یک سیستم عامل لینوکسی دستم را باز بگذارد برای هرتغییری که دوست دارم در آینده در آن قالب بدهم! این قالب‌ها را شما در سایت‌های داخلی و خارجی می‌توانید پیدا کنید، مثلا تم‌فارِست و مخزن وردپرس برای قالب آماده وردپرس رایگان! بلاخره از کدام شروع کنیم قالب رایگان، اختصاصی یا آماده پولی؟

 

قالب آماده رایگان یا حرفه‌ای

مهم‌ترین سوال همیشگی من برای شروع یک بیزینس، میزان هزینه‌ای بود که باید برای شروع آن بیزینس کنار می‌گذاشتم، من هم برای راحتی کار و سبکی هزینه، اول یک قالب رایگان وردپرس نصب کردم و ذوق زده از این‌که من یک سایت دارم و شما می‌توانید با سرچ کردن آن را پیدا کنید و از محتوای آن لذت ببرید.

یکی دوماه از استفاده از این قالب رایگان گذشت و یکی از دوستانم گفت: حامی، نمی‌خواهی جلوه بصری سایتت را بهتر کنی؟ گفتم بله ولی این قالب‌های رایگان فارسی سازی نشده و همه چیز داخلش قاطیه و اصلا نمیشه یک فضای شیک ازش ساخت! خندید و گفت باید سرکیسه را شل کنی تا یک قالب آماده وردپرس بخری، من هم در این 4 سال حدود 8 قالب حرفه‌ای آماده وردپرس رو خریدم و استفاده کردم و هی دلم را میزد!

از دیزاینی که نمی‌شد تغییرش دهی، از قالبی که کند بود و برای ورود به هر بخشش باید حداقل 10 ثانیه صبر می‌کردی، خطاهای ریسپانسیو نبودن قالب در سرچ کنسول و هزارتا دردسر دیگه، تا این‌که از داشتن وب‌سایت هم خسته شدم!

فکر را کن، اکثر قالب‌های معروف رو از داخل فروشگاه معروف ایرانی خرید کردم و هیچ کدام از آن‌ها من سخت پسند و عشق کار حرفه‌ای را راضی نکرد تا بعد از تست قالب x و y و… با mBm آشنا شدم، صبر کنید:

 

قالب آماده وردپرس یا قالب اختصاصی

حالا که انقدر این مقاله را دوست داشتید که تا این‌جا آمدید این نوید را به شما می‌دهم که یک قالب وردپرس به شما معرفی کنم که با قالب اختصاصی برای شما فرقی نداشته باشد! در کل این سوال هم وجود دارد که قالب را بخرم یا با هزینه‌ای زیاد بخواهم یک قالب اختصاصی برای من طراحی کنند؟

قاعدتا هیچ‌کس از مزیت‌های قالب‌ اختصاصی وردپرس ناآگاه نیست و همه می‌دانیم، همین که یک قالب تخصصی داشته باشیم که از اِلمان‌های اختصاصی کسب‌وکار ما استفاده می‌کند و این قالب منحصربه‌فرد است یک مزیت بزرگ در برندسازی ما به وجود می‌آورد. اما خب باید بدانید برای طراحی یک قالب اختصاصی باید حدودا ۱۰ میلیون تومان هزینه کنی، اول سایتت را یک گرافیست طراحی کند، بعد یک طراح تجربه‌کاربری بررسی کند و درآخر یک برنامه‌نویس ماهر پیدا کنی تا کار را تمیز دربیاورد.

این‌ها دقیقا دغدغه‌های بزرگیست که باید برای طراحی یک قالب وردپرس با آن سروکله بزنید. اما چقدر خوب‌ می‌شد کسی میدانست دقیقا ما چه چیزی نیاز داریم و در کنار رفع نیاز سعی می‌کرد از بهترین‌ طراحی‌های گرافیکی استفاده کند و پشتیبانی‌های درجه یکی ارائه کند تا هرچیزی که ما می‌خواهیم در آن قالب اضافه کند.

 

مزایا و معایب قالب‌های آماده وردپرس

همانطور که گفتیم، وردپرس قالب‌های آماده‌ای را در اختیار شما می‌گذارد. قالب‌های رایگان می‌توانند تا حدودی نیاز شما به قالب را برطرف کنند مخصوصا اگر از المنتور پشتیبانی کنند. بدون شک اگر در ابتدای کارتان هستید و سرمایه زیادی در اختیار ندارید که بتوانید قالب اختصاصی طراحی کنید، می‌توانید از قالب‌های آماده رایگان بهره ببرید. انتخاب قالب‌های آماده از این جهت، گزینه مناسبی خواهد بود.

از طرف دیگر اگر سایت شما یک سایت با سابقه زیاد است یا اینکه روزانه تعداد کاربران زیادی به آن مراجعه می‌کنند؛ بدون شک نیاز دارید که رابط کاربری قوی‌تری برقرار کنید. یعنی اینکه پوسته یا همان قالب سایت شما باید دارای امکاناتی باشد که نیاز کاربران سایت را برآورده کند. در این زمان، قالب‌های آماده و رایگان وردپرس چندان برای شما مناسب نیستند. زیرا باز هم امکانات کاملی را ارائه نمی‌دهند و ممکن است نقایص متعددی داشته باشند که نیاز کاربر شما را برطرف نکند و موجب نارضایتی کاربر شود. از طرف دیگر، باید به این مساله نیز اشاره کنیم که قالب سایت شما، در واقع اعتبار وب سایت شما خواهد بود.

بخش قابل توجهی از فرآیند جذب مخاطب و همچنین اعتماد سازی برای کاربر، مربوط به ظاهری است که کاربر، نخستین بار از سایت شما مشاهده می‌کند. مسلم است که قالب‌های آماده و رایگان وردپرس به سهولت در دسترس همه هستند و قالبی که شما انتخاب می‌کنید، توسط وب سایت‌های متعدد دیگری نیز استفاده می‌شود.

این مساله ممکن است به اعتبار وب سایت لطمه بزند و باعث شود که وب سایت شما دیگر منحصر به فرد نباشد. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر سایت فروشگاهی دارید که تعداد محصولات زیادی را ارائه می‌دهید یا وب سایت شما مخاطبان و کاربران زیادی دارد، از قالب‌های آماده رایگان استفاده نکنید.

 

قالب آماده غیر رایگان وردپرس

نوع دیگری از قالب‌های آماده‌ای که توسط وردپرس ارائه می‌شود، قالب‌هایی آماده‌ غیر رایگان هستند. شما برای تهیه این قالب‌ها باید مبلغی را بپردازید. این نوع از قالب‌های وردپرس از نسخه رایگان آن، دارای امکانات بیشتری هستند که نقطه مثبتی برای آن‌ها محسوب می‌شود خوشبختانه مساله مهمی که درباره این نوع قالب‌ها وجود دارد این است که امکان خرید قالب از ایران وجود دارد و شما باید این قالب‌ها را تهیه کنید، بعضی از وب‌سایت‌ها قالب فارسی شده آماده وردپرس را می‌فروشند (که ما قطعا استفاده از قالب‌های کپی شده را پیشنهاد نمی‌کنیم) و برخی دیگر مثل mBm فقط روی یک قالب تمرکز کرده‌اند و روزبه‌روز آن را ارتقا می‌دهند.

الآن یک قالب آماده وردپرس هزینه آنچنان زیادی ندارد و شما می‌توانید با پرداخت مبلغ بسیار مناسبی آن را خریداری کنید. باید بدانید بهتر است از قالب‌های ساخته شده ایرانی استفاده کنید تا در کارکردن با آن دچار مشکل نشوید و از همه مهم‌تر قالب برای شخصیت و کاربر ایرانی مناسب‌تر باشد مثلا قالب‌های ایرانی راست‌چین بودن مطالب را از پایه و اساس رعایت کرده‌اند.

 

themeforest.net، مرجعی معتبر برای خرید قالب‌های حرفه‌ای

اگر قصد دارید قالبی را تهیه کنید و آن را فارسی کنید بهتر است لایسنس اصلی آن را تهیه کنید. علاوه‌ بر سایت wordpress.org، وب سایت‌ دیگری به نام themeforest.net نیز قالب‌های آماده ارائه می‌دهد. این وب سایت را می‌توانیم مرجعی معتبر برای تهیه انواع قالب‌های حرفه‌ای دنیا در نظر بگیریم. اگر تمایل دارید که از قالب‌های حرفه‌ای و با امکانات زیاد برای وب سایت خود استفاده کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما به این سایت مراجعه کرده و درباره قالب‌های آن مطالعه کنید.

البته لازم به ذکر است که این قالب‌های حرفه‌ای نیز غیر رایگان هستند و برای استفاده از آن‌‎ها ملزم خواهید بود که قالب مورد نظرتان را خریداری کنید. به همین ترتیب، شما باید تحریم‌ها را دور بزنید و پرداخت دلاری انجام دهید.

به دلیل هزینه قابل توجهی که برای خرید قالب‌های حرفه‌ای خارجی در نظر گرفته شده است، عملا در موارد زیادی، اشخاص امکان خرید آن قالب‌های حرفه‌ای را ندارند. به همین دلیل به دنبال راهکاری هستند که بتوانند با هزینه کمتری قالب مورد نظر خود را در اختیار بگیرند. در این زمینه، سایت‌های دیگری هستند که قالب‌های حرفه‌ای themeforest.net را خریداری می‌کنند و آن‌ها را با هزینه بسیار کمتری به شما می‌فروشند. شاید در نگاه اول این کار اقتصادی به نظر برسد اما معایب زیادی دارد.

سایت‌هایی که قالب‌های آماده را به رایگان در اختیار شما می‌گذارند، ممکن است تغییراتی را در قالب اعمال کرده باشند که اهداف تبلیغاتی برای آن‌ها داشته باشد. این تغییرات ممکن است به طور کلی، وب سایت شما را دچار ایراد کند. از طرف دیگر، شما نمی‌توانید مطمئن باشید که حتما نسخه اصلی را از سایت اصلی خریداری کرده باشند و در اختیار شما بگذارند. فارغ از این موارد، در استفاده از این نوع قالب‌ها، شما دیگر به آپدیت‌هایی که وب سایت themeforest.net ارائه می‌دهد، دسترسی نخواهید داشت.

به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که از چنین سایت‌هایی قالب آماده تهیه نکنید و اگر می‌خواهید از قالب‌های حرفه‌ای themeforest.net استفاده کنید، حتما قالب‌ها از وب سایت اصلی خریداری شوند و یا از قالب‌های تولید کنندگان ایرانی استفاده کنید.

 

قالب‌های آماده فارسی شده

در توضیح قالب‌های آماده وردپرس توضیح دادیم که استفاده از قالب‌های غیر رایگان ورودپرس می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد اما از معایت آن این است که قالب به زبان انگلیسی طراحی شده است و امکان استفاده متن راست‌چین برای آن وجود ندارد. برای رفع این مشکل، عده‌ای قالب‌های آماده و حرفه‌ای را تهیه می‌کنند و در آن تغییراتی را ایجاد می‌کنند که اصطلاحا می‌گویند؛ قالب را فارسی کرده‌اند.در واقع تغییراتی که در این قالب‌ها انجام می‌شود، که امکان استفاده از آن‌ها به زبان فارسی مهیا شود اما آشپز که دوتا شود آش یا شور می‌شود یا بی‌نمک!

با توجه به رشد سواد برنامه نویسی وب در ایران دیگر نگران کیفیت قالب‌ها نباشید چه بسیار وب‌سایت‌های ایرانی که به خوبی از قالب‌ها ایرانی استفاده می‌کنند و همیشه آپدیت‌های اصلی دریافت می‌کنند و وبسایتشان همیشه بروز است.

 

کدام قالب مناسب سایت شماست

حال که درباره قالب‌های آماده وردپرس صحبت کردیم و توضیح دادیم که بهترین شیوه برای استفاده از قالب‌های آماده به چه صورت است، باید به این مساله بپردازیم که از میان قالب‌های آماده، چگونه قالب مناسب خود را انتخاب کنیم. در ادامه درباره این مساله توضیح خواهیم داد. در ابتدا باید توضیح دهیم که به طور کلی قالب‌های آماده به  2 دسته اصلی تقسیم می‌شوند. این 2 دسته عبارتند از:

  • قالب وردپرس آماده برای محتوای ساده
  • قالب وردپرس آماده برای انجام فعالیت‌های فرآیندی

در ادامه هر کدام از این موارد را توضیح خواهیم داد:

 

ارائه محتوای ساده با قالب وردپرس آماده

این نوع قالب زمانی کاربرد دارد که شما می‌خواهید در وب سایت خود صرفا محتواهایی را بارگزاری کنید که حاوی متن و تصویر هستند. به طور معمول اشخاصی که به تازگی در این حوزه وارد شده‌اند و تجربه زیادی برای فعالیت در فضای مجازی ندارند، از این نوع قالب‌ها استفاده می‌کنند. هر زمان که محتوای شما صرفا حاوی تصاویر و متن باشد، این نوع قالب‌ها، قطعا برای شما مناسب خواهد بود. این نوع قالب‌ها از هیچ افزونه‌ای برای انجام فرایندی مثل فروش محصول استفاده نمی‌کنند.

 

ارائه امکان انجام فرآیند در قالب وردپرس آماده

قالب آماده وردپرس به منظور انجام فرآیند، قالبی است که علاوه بر ویژگی‌های عادی و معمول یک قالب، امکان انجام یک فرآیند را نیز ایجاد می‌کند. برای مثال اگر در وب سایت خود، کالایی را به فروش می‌گذارید یا اینکه اگر می‌خواهید کاربران در سایت شما ثبت‌نام کنند یا این‌که بتوانند در سایت شما عضویت داشته باشند؛ چنین قالب‌هایی برای شما مناسب خواهد بود. در واقع هر زمان که وب سایت یک اتوماسیون در نظر گرفته شود و مسئولیت اجرای این فرِآیند‌ها را به عهده بگیرد، لازم است از قالب‌های آماده وردپرس با امکان انجام فرآیند استفاده کنید.

 

ویرایشگر صفحات در قالب‌های وردپرس آماده

المنتور یک افزونه ویرایش و ساخت وب‌سایت به شکل Drag And Drop است که شما این امکان را می‌دهد تا هرتغییر ظاهری روی سایت خود اعمال کنید. حال این باید بدانید برای ایجاد این تغیرات باید المان‌ها و ویجت‌ها آماده را بخرید تا بتوانید با آن‌ها یک سایت زیبا داشته باشید.

اما مشکل اینجاست که این المان‌ها انگلیسی بوده و فارسی سازی شده آن‌ها نیز به خوبی کابردی نیستند و وب‌سایت شما دچار مشکل طراحی خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =